HANDBAL: Victorie pentru CSM Târgu Jiu în duelul cu HC Zalău, în Turneul „Memorialul Mircea Pașek”!

Echipa de handbal feminin CSM Târgu Jiu a reușit să obțină prima victorie din seria meciurilor amicale ale verii, învingând formația HC Zalău cu scorul de 22-19, în cadrul Turneului „Memorialul Mircea Pașek”, ediția a III-a. Meciul, care a avut loc aseară, s-a desfășurat într-o atmosferă tensionată și echilibrată, tipică întâlnirilor dintre cele două echipe.

Pe durata primei reprize, ambele formații au pus accent pe apărare, ceea ce a dus la un număr redus de goluri. La pauză, tabela indica un avantaj minim pentru CSM Târgu Jiu, scor 9-8. În partea a doua a jocului, ambele echipe au fost mai inspirate în atac, dar CSM Târgu Jiu a reușit să păstreze un mic avantaj până la final, câștigând cu 22-19.

Atmosfera din Sala Sporturilor a fost întreținută de câteva sute de suporteri care au venit să vadă noua echipă a CSM Târgu Jiu. Maria Gavrilă a deschis scorul după două minute de joc, iar în minutul 9, portarul Ljubica Glendza a avut o intervenție salvatoare, apărând o lovitură de la 7 metri. Prima repriză a fost marcată de un joc defensiv solid din partea ambelor echipe, iar CSM Târgu Jiu a reușit să întoarcă scorul în favoarea sa înainte de pauză.

În a doua repriză, meciul a continuat să fie strâns, cu Zalău reușind să egaleze în minutul 51 la 17-17. În ultimele minute, însă, echipa antrenată de Liviu Andrieș a preluat din nou controlul și a încheiat partida în avantaj, grație evoluției excelente a portarului Ljubica Glendza și a celor patru goluri marcate de Maria Gavrilă.

Cu această victorie, CSM Târgu Jiu își continuă parcursul în cadrul turneului, urmând să joace astăzi, duminică, 11 august, împotriva CSM Slatina, în ultimul meci al competiției.

CSM Târgu Jiu – HC Zalău 22-19 (9-8)

Echipa CSM Târgu Jiu:

• Portari: Ljubica Glendza, Amandine Balzinc
  • Jucătoare de câmp: Alexandra Maria Gavrilă (4g), Yevheniia Levchenko (3g), Andreea Chiricuță (3g), Iuliia Andriichuck (3g), Marija Petrovic (3g), Ira Zinatullina (2g), Ana Cătălina Ciolan (2g), Fanta Keita (1g), Ana Maria Lopătaru (1g), Bianca Ștefania Chiriță, Oana Maria Bucă, Minodora Ancuța, Alesia Cișmașu, Cristina Ana Maria Chirea, Florența Ilie-Dumbrăvean.

Staff Tehnic: Liviu Andrieș (antrenor principal), Andrei Enache (antrenor secund), Gore Albici (antrenor cu portarii), Petre Tocaru (maseur), Marcel Dobre (fizioterapeut), Filip Cîrciumaru (kinetoterapeut).